Vytvořit návrh koncepce zdravotnictví v Lounech je úkol téměř nerealistický.
Občanům nelze slibovat něco, co můžeme jen málo ovlivnit. Je nutno vycházet ze situace, že v lounské nemocnici byla zrušena akutní péče (tzn., že není zde dětské, gynekologicko-porodnické a chirurgické oddělení). Z lůžek fungují lůžka následné péče a sociální lůžka. Dobře funguje privátní dialýza, která je nyní rozšiřována.
Ostatní služby jsou poskytovány formou ambulantních praktických lékařů a specialistů, nyní rozptýlených po městě. Rychlá zdravotnická pomoc je zajišťována Ústeckým krajem.
Žatecká nemocnice se dlouhodobě potýká s personálním zajištěním provozu jednotlivých oddělení (v současnosti je zavřeno dětské a porodní oddělení). V ČR skončila tzv. spádovost, takže je mnohdy problém v některých oborech umístit pacienta na příslušné oddělení poskytující daný typ léčby. Na ústavní lékaře jsou kladeny neúměrné časové nároky na zajištění pohotovostních služeb. Je neustále obcházen zákoník práce. Navíc zrušením v týdnu LSPP převzali ústavní lékaři funkci LSPP pro dospělé a v noci i pro děti.
Z rychlé zdravotnické služby si některé skupiny obyvatel dělají taxislužbu a dochází ke zneužívání této životně důležité instituce. Systém vzdělávání nutí mladé lékaře odcházet na velká pracoviště, a tak ústavní pohotovostní služba zůstává na kmenových lékařích, mnohdy důchodcích. Část lékařů odchází za vyšším výdělkem pracovat do zahraničí.
Pojišťovny regulují počet lékařů („tabulkový počet na počet obyvatel“). Lékař si nemůže otevřít ambulanci (financovanou z veřejného pojištění), aniž by prošel výběrovým řízením od pojišťoven.
Z uvedeného je patrno, že orgány města mohou málo ovlivňovat zdravotnictví ve městě.
Hlavním cílem je spolufinancování lékařské pohotovostní služby za důstojnou odměnu lékařům a zdravotním sestrám, aktivně se podílet na dobře fungujícím informačním systému pro pacienta, aby v kteroukoliv denní a noční hodinu věděl, kam se obrátit pro pomoc.
Ahoj Bořku,
skoro se neznáme, ale byli jsme si představeni, když jsem u Tebe na oddělení ležel v nemocnici a přišli za mnou naši společní kamarádi.
Máš pravdu ve svém hodnocení situace. Kraj, a asi ani stát nemá jasnou koncepci zdravotní péče. Všechno je strašný chaos. Žatec kdysi neodolal populistickému volání občanů, koupil a provozuje nemocnici. Je to pro Město obrovská zátěž, kterou má nést někdo jiný. Nevím jestli pojišťovny, stát, kraj… Jako bývalý starosta malé obce jsem přesvědčen, že obcím tato povinnost nepřísluší.
Avšak Město Louny, dle mého názoru správně, nepodlehlo populistickým názorům a odmítlo financovat nekoncepci kompetentních, nemocnici nekoupilo, ale Honzu Kernera to stálo křeslo.
Proto si myslím, že Vaším hlavním cílem by nemělo být spolufinancování lékařské pohotovostní služby. To je zase nesystémový krok, kterým napravujete nenapravitelné. Může to být důsledek snažení o zajištění zdravotnického servisu, ale hlavním cílem ve Tvém “politickém” oboru by měla být snaha o to přimět kraj, aby se zabýval koncepcí zdravotnictví. Musí být jasno kolik potřebuje nemocnic, jestli je hodlá financovat, nebo to nechá na majitelích, jestli není lepší koncentrovat odborníky a specialisty na místa, kdy budou mít zázemí a že “okresní nemocnice” kam bych si nešel lehnout ani s hemoroidy nemůžou být 3, ale možná žádná, nebo maximálně jedna.(vím, že už je jen jedna, ale lidi pořád chtějí nemocnici doma, a nechápou, že do ní nejsou odborníci a že to stojí prachy) Taky to, kolik sanitek a s jakou posádkou je nejnutnější pro kterou lokalitu, do kterých nemocnic je třeba vozit pacienty…. S tím mám bohaté zkušenosti, jako profesionální hasič jsem zažil neskutečný diletantismus, i jako manžel ženy, kterou by zabilo, kdybych kdysi netrval na odvozu do “její” nemocnice v Praze a doktor od záchranky by náhodou neměl rozum.
Koncepce a systém Je třeba a prosím, snažte se to vytvořit. Přijde mi to jako strašný chaos. Pravda je, že už jsem z toho celkem vypadl a snad se to už zlepšilo.Povídám Ti to z mého zcela nezasvěceného pohledu, třeba mi to všechno vyvrátíš. Vím, je to těžké z těchto pozic změnit podstatu, ale pokuste se o to.
Přeju hodně úspěchů.
Radek Taraba, ten co Vás napájí.
Dobrý den pane Tarabo,
v lecčem s Vámi souhlasím, ale v něčem ne. To, že žateckou nemocnici převzalo město, je fakt. Nemocnice funguje. V Lounech nefunguje nic. Další otázkou je činnost ZZS. Dle zákona je posádka povinna odvézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno se o pacienta adekvátně postarat.
Co se týče LSPP…dnes APP…nesouhlasím s poskytováním financí na úhradu. Lékaři chtějí neskutečné částky.
Mně se argumentace Radka Taraby docela líbí. Jak bych se ale zachoval, být tehdy u prodeje nemocnice, to opravdu nevím. Jedna věc jsou počty a neúprosná logika, druhá věc emoce a vzdor nevzdávat se. Možná jsme si tím martyriem měli projít, utopit v nemocnici peníze a počkat na výsledek. Pro občanskou spokojenost, neboť toto je stále živé lounské stigma.
Ahoj Radku. Tvůj názor obsahuje celkem zásadní nepravdivé informace… Každopádně za něj děkuji.